Programul Național pentru Reducerea Abandonului Școlar

Componenta 15 – Educație a Planului Național de Redresare și Reziliență România

327482499_1336785963841421_1824463913246287168_n

Programul Național pentru Reducerea Abandonului Școlar (PNRAS)

Luna aceasta, am demarat primele activități didactice, din cadrul Programului Național pentru Reducerea Abandonului Școlar, F-PNRAS-1-2022-0018 - grant în valoare de 869.900 de lei, obținut și coordonat de către echipa managerială (dir. prof. dr. Alina Pistol, contabil Mihaela Iscu și admin. Nineta Paliniuc).

Activitățile didactice gratuite, dedicate elevilor,  având ca principal obiectiv prevenirea abandonului școlar, se structurează astfel:

  1. ,,Școala prieteniei” – activități de combatere a violenței, anti-bullying, pentru prevenirea consumului de droguri, reducerea riscurilor asociate consumului de droguri și pentru combaterea segregării școlare;
  2. ,,Împreună, pentru reușită” – activități pedagogice și de sprijin (cursuri de remediere, la limba română, matematică/ științe, TIC, testarea cunoștințelor, evaluarea dificultăților de învățare, consiliere și orientare școlară, mediere, consiliere psihologică);
  3. ,,Să ne cunoaștem țara!” – vizite de documentare, activități outdoor, excursii, participarea la festivaluri, evenimente educaționale, activități culturale comunitare, sportive, activități de networking școlar;
  4. ,,Atelierele creației” – ateliere de creație, având diverse teme (pictură, lectură, design, teatru, dans, gastronomie etc.), în vederea dezvoltării abilităților sociale, comunicării și a stimulării lucrului în echipă.

În imagini, fotografii din cadrul ,,Împreună, pentru reușită” – activități pedagogice  și de sprijin la matematică, la cls. a V-a A și B, a V-a A și B, prof. coord. Păduraru Elena

327449985_727430165667199_4234410666720912393_n
327491542_913660316323461_768485768384401571_n
PNRR-660x330

Despre Școala "George Enescu"

Începând cu finalul lui septembrie, 2022, în instituția noastră se implementează Programul Național pentru Reducerea Abandonului Școlar, Componenta 15 – Educație a Planului Național de Redresare și Reziliență România. Beneficiarii acestuia sunt elevii de gimnaziu. Durata proiectului= este de 3 ani.

În perioada octombrie - noiembrie, am inițiat prima etapă a achizițiilor din cadrul acestui proiect - grant în valoare de 869900 de lei (fără TVA) - noi numărându-ne printre cele (doar) 38 de școli, din județul Bacău, cu această calitate, câștigată de către echipa managerială (dir. prof. dr. Alina Pistol, contabil Mihaela Iscu și admin. Nineta Paliniuc). În această primă etapă, am achiziționat mobilierul și aparatura IT, pentru două clase SMART, cursuri de formare în domeniul IT, pentru cadrele didactice, platforma-sistem de gestiune a școlarității și catalog virtual, serviciu de evaluare standardizată, cu raport individual pe fiecare elev, laptopuri, imprimante, dotări și materiale didactice pentru toate clasele și laboratoarele de gimnaziu etc.

eu-leaving
sigla-scoala-generala-george-enescu-moinesti

Prezentul ne definește drept un punct de reper pentru comunitatea municipiului Moinești, în ceea ce privește formarea copiilor, atât la nivel de curriculum, cât și la nivel extracurricular. Elevii noștri învață aici să fie oameni ai Cetății, să fie implicați în acțiuni de voluntariat, să-și cultive și să-și valorifice talentele și aptitudinile, să fie competitivi, să lucreze în echipă, să fie fair-play, să aibă inițiativă și, nu în ultimul rând, să respecte și să iubească natura. Cei responsabili cu insuflarea acestor principii, cadrele didactice ale acestei școli, sunt oameni cu vocație pedagogică veritabilă, cu dăruire și pasiune pentru meserie, cu suflet tânăr, deschiși la nou și pe deplin conștienți de misiunea nobilă pe care o au.